uzmanasorun

Skolyoz için neden 3 boyutlu egzersiz yapılmalıdır?

skolyoz tedavisi

Omurgaya ait biçimsel bir deformite (bozulma) olan Skolyoz, genelde omurganın sadece sağ ya da sola eğriliği olarak bilinmektedir. Ancak yapısal skolyozlarda ve ilerleyen açılarda sadece yana eğilme görülmez. Buna eşlik eden omurganın kendi etrafında dönmesi ile sonuçlanan rotasyonel (dönme) gelişen bir değişim daha görülür. Hatta bunun en önemli bulgusu, kişilerin öne eğildiğinde; sırtında görülen tek taraflı tümsek görünümüdür.

Yine yapısal eğriliklerde görülen bir diğer problemde; omurganın normalde yandan bakıldığında sırtta dışa kavisli, belde içe kavisli ideal görünümlerin kaybolması ile gelişen, tüm omurganın düzleşmesidir.

Görsellerden de anlaşılacağı üzere; sırttaki doğal kambur ve bel ve boyundaki doğal çukur yapısı düzleşir.

Sonuç olarak özellikle yapısal skolyozlarda karşılaştığımız bu deformite, hem sağ yada sola eğilme, rotasyonel yönde açılaşma ve omurganın düzleşmesi sebebiyle her üç  boyutta da karşılaşılan biçimsel bir değişiklik olduğu için üç boyutlu bir deformite olarak bilinmektedir. Bu sebeple Adolesan çağ dediğimiz; 11-14 yaş arası çocuklarda karşılaştığımız ve skolyozun en sık görüldüğü bu dönemde üç boyutlu olarak değerlendirilmelidir. Uygulanacak egzersiz yaklaşımları da; yine hem kişinin kendi durumuna özel olmalı hem de üç boyutlu egzersizler olarak da bilinen Schroth Methodu ile yapılmalıdır.

Fzt. Ebru Özdemir

ISST-BSPTS Schroth Terapisti

Comments are closed

1 Comment

  • Skolyoz Için Omurga Sağlığını Koruma Rehberi - Fizyospine

    Mayıs 14, 2024

    […] için Omurga Sağlığını Koruma Rehberi; Skolyozu olan bireyler için doğru tedavi ve egzersizler önemli olmakla birlikte, bazı aktivitelerden kaçınmak da omurga sağlığını korumak için […]

× İletişime Geçin