uzmanasorun

Skolyoz için Schroth Method

Skolyoz için Schroth Method, izmir skolyoz tedavisi

1924 yılında ‘Katharina Schroth’ tarafından Almanya’da geliştirilen Schroth Method, sadece skolyoz hastalarına yönelik spesifik bir çalışma olmakla birlikte dünya üzerinde skolyoz için tanınan geçerliliği en yüksek egzersiz yöntemidir.

Üç boyutlu egzersiz olarak da bilinen bu yöntem; skolyoz hastalığının üç boyutlu bir deformite olması sebebiyle bu adı taşımakta olup, skolyoz olan kişilere kendi eğriliğinin durumuna göre bir prensip içermektedir. Yani her eğrilikte farklı sınıflandırmalar kullanılır ve skolyoza eşlik eden tüm vücut segmentleri detaylı olarak incelenir. Omurganın sağ ya da sol olarak yana eğilmesi olarak bilinen Skolyoz vakalarında; çoğunlukla ilgili omurga alanında ayrıca kendi ekseni etrafında da bir rotasyon(dönme) deformitesi de eşlik eder. Omurga eğrilik açısı ilerledikçe omurganın yandan bakıldığında olması gereken iç ve dış kıvrımlarda bozularak; yandan da omurga düz bir görüntü halini alır.

Bu sebeple; üç boyutta yerleşimini kaybetmiş omurgaya tam anlamıyla spesifik bir yaklaşım sağlayan Schroth egzersizlerinin, bir diğer önemli yaklaşımı da düzeltici nefes uygulamadır.

Skolyozu olan kişiye ayaklarının yerleşiminden, baş pozisyonuna kadar yapılan detaylı bir değerlendirmeden, tespit edilen veriler doğrultusunda tamamen kişiye özel ve eğriliğine özel bir egzersiz programı oluşturulur. Schroth Method eğitimini alan Fizyoterapistler tarafından uygulanan bu çalışma, bazı  egzersiz materyalleri ( sopalar,pedler,havlular,egzersiz duvar barı vs.) ve skolyozlu kişinin kendi vücut ağırlığı kullanılarak yapılmaktadır. 

Ayna karşısında yapılması gerekli olan bu  yöntemin; düzeltici nefes uygulaması da tüm seans süresinde aktif bir şekilde uygulanmaktadır. Sürekli aktif tutulan nefes çalışması, özellikle sırt bölgesinde eğriliği olan skolyozlarda azalan solunum kapasitesinde de olumlu yönde bir gelişme sağlar.

Kemik gelişimi devam eden Adolesan çağdaki çocuklarda; özellikle korse ile birlikte uygulandığında Schroth egzersizleri, eğriliğin iyileşmesi adına önemli ve efektif kazançlar sunmaktadır. Pek çok bilimsel çalışma ile etkinliği kanıtlanan schroth method, her geçen yıl gelişmekte ve bu uygulamanın eğitimini tamamlayan fizyoterapistler tarafından uygulanarak da tüm dünyada kullanılmaktadır. 

Comments are closed

× İletişime Geçin