0 Yükleniyor ...

FiZYOSPiNE FiZYOSPiNE

Fizyospine
Postür Analizi

Anasayfa | | Hizmetlerimiz | Postür Analizi

Postür Analizi

Postür (duruş) nedir?

Postür, vücudun tüm kısımlarının, kendisine bitişik segmente ve bütün vücuda oranla en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir.  Vücudun her hareketinde eklemlerin aldığı pozisyonların birleşimi de postür olarak tanımlanmaktadır.  Birçok kasın uyumlu çalışması ve bağlar sayesinde sağlanan  stabilite sonucunda düzgün bir duruş elde eder.

 Postür statik veya dinamiktir. Statik postür hareketsiz olan postür olup; oturma, ayakta durma, yatma sırasındaki postürdür. Kasların, eklemleri stabilize etmeleri için statik olarak kasılmalarını ve yerçekimine karşı koymalarını gerektirir. Dinamik postür herhangi bir harekete temel teşkil etmek için gereklidir. Yapılan hareketin sonucu olarak devamlı değişen çevre şartlarına göre(örn;  yürürken, koşarken, zıplarken, fırlatırken ve kaldırırken)  uyum sağlamaya çalışan aktif bir postürdür.

 

İdeal Postür Nedir?

Postür, psikolojik durumlarımızdan da olumlu-olumsuz etkilenir. Hissettiğimiz biçimde  duruş sergiler  ve  hislerimiz doğrultusunda hareket ederiz. Postürümüz ya da davranışlarımız, o anki iç dünyamızı yansıtır. Kişinin psikolojik durumunun iyi olması, verimli uyku, dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli  egzersiz alışkanlığı, kasların ve postüral reflekslerin gelişimine etki eden temel faktörlerdir.

 İdeal postür;  ön-arka ve yan planda vücut kısımlarının, yerçekimine dik olarak konumlandığımız esnada anatomik olarak belirli noktalardan aynı hat üzerinde yükün taşıtılması ile oluşur. Bu çizgi üzerinde vücut kütlesi dengede kabul edilir. ( A-ön plan, B-arka plan,C-yan plan)

 

Postür Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Postür analizi, vücutta ön-arka ve yan plandaki mevcut postüral düzensizliklerin  bir takım ölçüm yöntemleri sayesinde saptanarak, kişinin tamamen kendi spesifik durumu belirlenerek bir egzersiz programının uygulanabilmesi amacıyla yapılır.  Ayrıca , egzersiz  programının devamında yada sonucunda kişideki gelişmeyi,programın verimliliğini takip edebilmemizi sağlar. Analizde, çekül, mezura, deri bölgelerini işaretleyerek kullanılan bazı dijital aplikasyonlar kullanılır. Analiz esnasında kişi, çıplak ayakla  ve uygun giysilerle kendini rahat hissettiği pozisyonda durur.

Daha geniş bilgi için, aşağıdaki linklere tıklayınız:

 

http://www.fizyospine.com/izmir-durus-analizi

http://www.fizyospine.com/izmir-omurga-durus-bozuklugu

 

 

 

 

 

Popüler Etiketler

  • Postür Analizi
  • Schroth Method
  • Pilates
  • Reformer
  • Klinik (Modifiye) Pilates
  • Kifoz
  • Pelvik Taban
Uzmana Danışın

Nasıl yardım edebiliriz?

İstediğiniz egzersiz veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

İletişim Bilgileri

Adres

Yeşilova Mah. 4004/1 sok. No:2/B Bornova
İzmir Türkiye

Sürükle İncele Kapat Oynat
Yukarı Kaydırma
0%