uzmanasorun

Reformer Pilates

Reformer Pilates

Reformer Pilates

Reformer, bilinen pilates egzersizlerinin, platform(taşıyıcı),barlar, kayış ve dirençli yaylardan oluşan bir sistem üzerinde yapılmasını sağlayan bir ekipmandır. Sistemin özelliği ise bağlı bulunduğu yayların uzunluğunun kademeli olarak arttırılmasıyla egzersizin şiddetinin ayarlanabilmesidir.

Reformer Ve Pilates Arasında Ne Fark Vardır?

Reformer pilatesin, mat pilatesten çok farklı olduğunun düşünülmesi bir yanılgıdır. Birbirine göre üstün yanları olabilir ancak temelde amaç omurga ve nefes düzgünlüğünün sağlanarak egzersizin doğru bir akış içerisinde yapılmasıdır.

Mat pilates egzersizleri için seçilen materyaller (top, bant, halka vs.) egzersizin çeşitliliğini sağlamak ve egzersizin şiddetini arttırmak için kullanılır. Reformer, cadillac, chair gibi sistemler de pilates egzersizleri için bir materyaldir ve kullanım amacı diğer materyallerden farklı değildir.

Reformer gibi aletli sistemlerin top ve bant gibi materyallerden tek farkı vücuda daha hızlı bir şekilde form kazandırmasıdır. Ancak mat pilates yapabilen her birey Reformer Pilates de yapabilir genellemesini yapmak doğru değildir.

Reformer  Pilates Kimler Yapabilir ?

Bazı kas gruplarının çalışması sırasında; bir takım avantajlar sağlayan Reformer, yanlış ve dikkatsiz yapıldığında sakatlıklara da zemin oluşturur. Bu sebeple Reformer egzersizlerine başlamadan önce, kişinin vücut orta hat yerleşimi, nefes prensibi ve omurga kontrolü sağlanmış olup matta belli bir süre yeterli kas kuvveti elde edilene kadar çalışılmalıdır. Matta çalışılacak süre kişinin vücut algısına, kas kuvvetine ve bize hangi sorun ile başvurduğuna göre değişmektedir. Ayrıca kişinin program öncesi mutlaka detaylıca değerlendirilerek; hem şikâyetleri hem de vücut yerleşim alışkanlıkları ve hataları tespit edilmelidir.

Skolyoz(Omurga eğriliği) ve Kifoz  gibi 3 boyutlu egzersiz tedavisinin(Schroth Method) uygulanması gereken durumlarda reformer tercih edilmemelidir.

Ankilozan Spondilit, Spondilozis, bel boyun fıtıkları, düzleşmeler gibi omurga problemlerinde, operasyon sonrasındaki dönemlerde doktorunuz veya fizyoterapistinizden onay alınmadan reformer pilates tercih edilmemelidir.

Fizyospine’ da Reformer Pilates

Fizyospine bünyesinde, fizyoterapistler tarafından postür( duruş) analizi yapıldıktan sonra, kişiye özel egzersiz programı hazırlanır.

Reformer pilates seansları 50 dakikadır. Fizyoterapist eşliğinde kişiye özel olarak uygulanır.Reformer pilates seanslarınızı bireysel olarak yapabileceğiniz gibi, şikayetleri, ihtiyaçları ve kas kuvvetleri  sizinle aynı olan kişilerle birlikte, 2 kişilik grup seansları halinde de planlayabilirsiniz.

Comments are closed

× İletişime Geçin